slogan webu - změňte či smažte dle uvážení
Navigace: KČT, odbor Union Cheb > Z našich výletů > 1. 2. 2020 Zimním krajem léčivých vod

1. 2. 2020 Zimním krajem léčivých vod

První únorovou neděli jsme se zúčastnili již 40. ročníku turistického pochodu a lyžařského přejezdu Zimním krajem léčivých vod, který pořádá Klub českých turistů, odbor Mariánské Lázně.

Letošní ročník by se dal místo „Zimním krajem“ spíše nazvat „Jarním krajem léčivých vod.“ Počasí svým charakterem připomínalo počínající nástup jara, což přilákalo k účasti oproti minulým rokům nezvykle velké množství účastníků, a to i z našeho chebského odboru.

Po registraci na mariánskolázeňském nádraží vyrážíme parkem kolem Ferdinandova pramene hledat červenou turistickou značku, která nás dovede k naší první zastávce, hotelu Kamzík.

V současné době je hotel Kamzík se zděnou rozhlednou oplocen,veřejnosti nepřístupný a probíhá zde rozsáhlá rekonstrukce. V den konání turistického pochodu byla mimořádně zpřístupněna rozhledna, což zlákalo většinu z nás.

Rozhledna Kamzík bývala kdysi součástí velmi populární výletní kavárny. Z vyhlídkové 25 metrů vysoké věže je vidět za dobrého počasí Dyleň a pohraniční vrchy Českého lesa. Bohužel v roce 1989 došlo k neúspěšné privatizaci, hotel fungoval do roku 1997, poté byl opuštěn a zanechán svému osudu. Následovalo období devastace a krádeží. Od roku 2003 má hotel nového majitele a zdá se, že se začíná blýskat na lepší časy.

Od hotelu Kamzík jdeme po značené cyklotrase k Pstružímu jezírku, kde zabočíme k cíli - hotelu Krakonoš. Mnozí z nás na sjezdovce u hotelu Krakonoš viděli letos poprvé větší množství sněhu, ale bohužel nebyl pravý, tak jako to bývalo v předchozích ročnících.

V cíli na nás již tradičně čeká kromě upomínkové lístku také guláš s chlebem. Někteří z nás se rozhodli jít na dřívější vlak, někteří posedět. My, co jsme, jak už to tak bývá, zase spěchali, jsme se přidali k sokolovským turistům a kolem miniaturparku Boheminium  a obůrky Hvozd se vydali zpátky na nádraží, ostatní šli zpět přibližně stejnou cestou, ale ještě se stačili zajít podívat k rozhledně Hamelika, která má název podle stejnojmenného vrchu. Je vysoká 20 metrů a má 100 schodů, někdy se jí říká také Panorama podle nedaleko stojící stejnojmenné kavárny.

text: Ivana Böhmová

foto: Ivana Böhmová a Alena Pitelková

 
© unioncheb.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma