slogan webu - změňte či smažte dle uvážení
Navigace: KČT, odbor Union Cheb > Z našich výletů > 3. 6. 2023 Setkání turistů v Prášilech

3. 6. 2023 Setkání turistů v Prášilech

Rychlost.cz - poptávka připojení

V sobotu 3. června jsme se zúčastnili setkání turistů, čtenářů a dopisovatelů časopisu Turista u příležitosti zahájení oslav 135 let od založení Klubu českých turistů, které proběhlo v turistické chatě v Prášilech. Výlet byl více než turistického, tak poznávacího rázu, moc kilometrů jsme nenachodili, ale o to více jsme si užili nádherného jarního počasí a krás šumavské přírody.

První zastávka byla v Hartmanicích, kde po návštěvě infocentra, koupi turistických vizitek, razítka do turistických deníků také nesměla chybět, jsme navštívili horskou synagogu v Hartmanicích. Je jedinou zrekonstruovanou synagogou na Šumavě. Byla zachráněna občanským sdružením Památník. Fatálnímu osudu židovských památek unikla tím, že byla využívána jako truhlářská dílna a po válce jako sklad pneumatik.

Po prohlídce synagogy jsme vyrazili do nedaleké Dobré Vody. Šli jsme necelé 3 kilometry Vintířovou stezkou, která vede od Dunaje, kláštera Niederalteich, pokračuje Křemelnou přes Hartmanice do Sušice, podél Otavy a přes Prácheň dále do Prahy. Cestou jsme si nemohli nevšimnout staré soumarské kapličky, která zde stávala odpradávna jako součást obchodní stezky.

V Dobré Vodě na nás čekal autobus. Ale ještě než jsme odjeli do Prášil, prohlédli jsme si kostel sv. Vintíře, který je jediným kostelem tohoto zasvěcení na světě. Postaven byl v roce 1706, v době existence vojenského prostoru Dobrá Voda byl kostel využíván jako vojenské skladiště, obnoven a znovu vysvěcen byl v roce 1995, kdy uplynulo 950 let od Vintířova úmrtí. V kostele se nachází unikátní skleněný oltář, který je největší svého druhu na světě, váží 5 tun a je dílem sklářské výtvarnice Vladěny Tesařové. Někteří navštívili muzeum, rodný dům významného židovského pedagoga, učence a rabína dr. Šimona Adlera, který zahynul v Osvětimi. Muzeum je zaměřeno na život židovského obyvatelstva ve zdejším regionu.

Z Dobré Vody jsme autobusem odjeli do Prášil, kde v turistické chatě KČT bylo oblastní setkání turistů. Po registraci v cíli jsme obdrželi pamětní list a individuálně jsme se vypravili na malou prohlídku Prášil. Nádherná, určitě stojí za prohlídku, je místní jedinečná skalní botanická zahrada, která je nejvýše položenou botanickou zahradou v Evropě. Přes 2 hektary podívané, která vzdává hold naší přírodě, jsou zde rostliny nejen ze Šumavy, ale také z celého světa.

 

Text a foto: Ivana Böhmová

 

 

          Maličko Ivu doplním: Na tohle setkání jsme z Chebu pořádali autobusový zájezd, náš 20-ti místný autobus zase jednou zájmu nestačil (no, odhadněte to!), takže třeba Pitelkovi využili volných míst v autobuse Sokolováků a přidali se k nim. Alena si to s nimi moc chválila – tak nevím, jestli jsme právě nepřišli o 2 členy ...???? Ale při Turistickém dni pomoc slíbila, tak snad ne.

20230603_123036.jpg
20230603_141829.jpg
20230603_144436.jpg
20230603_200738.jpg
 
© unioncheb.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma