slogan webu - změňte či smažte dle uvážení
Navigace: KČT, odbor Union Cheb > Z našich výletů > 4. 4. 2019 Čištění řeky Ohře

4. 4. 2019 Čištění řeky Ohře

Jeden malý skutek je víc než miliarda dobrých úmyslů.

 

V. Hugo

 

 

Sobota má být, co se počasí týká, nejmizernějším dnem tohoto týdne. Ještě že jsme v zimě pořídili ten stan!

Ráno je azuro a nevypadá to, že by se během dne mělo něco zásadně změnit. Asi se počasí leklo, že ten stan fakt vybalíme.

Pitelkovi se s autem dostavují chvilku po osmé, nakládáme stan a fičíme na určené místo pod Skalkou. Těsně před nosem zabíráme skupince Němců odpaliště na dicgolf, zklamání jim ale bohatě vynahrazujeme groteskou při stavění stanu. Ještě jsme to nestavěli, jsme na to tři a každý ho chce stavět po svém. Pohled pro bohy!

Navzdory našemu úsilí stan po chvíli přece jen stojí, mezi tím dorazila paní z MAS 21, takže pomáháme nanosit matroš a občerstvení. Notně před devátou se scházejí i první nedočkavci, hlavně velká skupina skautů. Uhlídat a odbavit bandu dětí je fakt záhul, takže když na pomoc doráží Pavel, snažím se už dál nepřekážet a raději jdu něco nafotit.

Skautíci konečně mají pytle, rukavice i instrukce a vydávají se podél přehrady sbírat to, co do přírody nepatří. Podobně odbavujeme i několik dalších menších skupinek a s uspokojením konstatujeme, že i letos dorazila vcelku početná skupina našich členů. Protože podél přehrady už je lidí dost, dostávají speciální úkoly na zelené značce od vlakové zastávky Skalka k dolnímu vodojemu a podél silnice zpátky k Myslivně.

Po deváté je klid, ještě chvíli čekáme na opozdilce, balíme a přejíždíme do kempu Křížový kámen, kde je pro všechny skupiny cíl a pro zájemce občerstvení. Už cestou vidíme na několika místech hromady pytlů - přestože tady uklízíme už několik let po sobě, i letos vydal příměstský les své poklady v míře nečekané.

V kempu opět vybalujeme, Pavel se ujímá pečení buřtů a já se vydávám pod Zelenou horu – začátkem března jsem tam objevil dvě zánovní pneumatiky. Byly tam! K nejbližší silnici je to půl kilometru, člověk fakt někdy nevěří ...

Zatímco jsem kutálel gumičky, doráží většina sběračů do cíle a Pitelkovi se vydávají poklidit kolem kempu. Chvilku sedám s Krutinovými a bavíme se o tom, co tahle akce stojí, odkud se shánějí peníze a jestli se to celé vyplatí.

„Jasně,“ říká pan Krutina, "ten přínos pro životní prostředí tu je.“

„Jo, jednak se uklidí svinčík, ale taky a možná hlavně ...

Vidím Mílu táhnout pytel, prý tam ještě trocha zbyla. „Trocha“ jsou další tři pytle, kromě jiného tu nacházím i nástěnné hodiny a ze zbytků zahradního grilu si Alča dovybavuje kuchyni. Účast na našich akcích se opravdu vyplatí!

Konečně je hotovo, skauti odcházejí, sesedáme se ke kafi, buřtům, pivu a hlavně na pokec. Chvilku se bavím s Lídou: „ …, víš, já kluka vedu k tomu, aby nikde neodhodil papírek a sama když jdu nakoupit, sem tam nějaký ten svinčík po ulici posbírám." A to je to nedopovězené "hlavně" – dostat zodpovědnost za své okolí do hlav, myšlení a chování lidí. Když se tohle podaří, budou peníze vynaložené na podobné akce dobrou investicí.

P4060006.jpg
P4060008.jpg
P4060009.jpg
P4060022.jpg
 
© unioncheb.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma, reklama PC fórum